Ekonomika

Skoncujte včas s finanční tísní

Co bychom si my lidé jenom bez peněz počali? Co bychom jenom dělali, kdybychom je neměli?

No co asi? Bez peněz bychom si nepočali vůbec nic a dělali bychom všechno jenom pro to, abychom je zase měli. Protože to jinak nejde. Peníze nemůžeme postrádat. Bez nich si nikdo nic nekoupí, bez nich nemá rezervu, která by se dala ve složitých obdobích využívat, bez nich mu nikdo neposkytne žádnou službu. Bez peněz aby člověk jenom seděl doma a strádal. Což vlastně také není přesné, protože člověk bez peněz by dříve či později přišel i o ten domov a musel by tak sedět a strádat někde na ulici.

žena s eury

A to není život, po kterém by normální lidé toužili. To je něco, čemu se každý rád vyhne, jde-li to. A jít to musí.

Jenže kde vzít peníze, když nám tyto někdy dojdou? Jak se finančně zaopatřit a mít na všechno zásadní nebo aspoň naprosto nepostradatelné, pokud si nezvládáme právě vydělat adekvátně velké peníze?

Když to někdy už vážně nejde jinak, lze si polepšit třeba i využitím půjčky. Proč by ne? Kdyby půjčky lidem někdy neprospívaly, nikdo by si je nebral. A lidé si je berou, takže z nich jistě i aspoň určitá pozitiva plynou. Přinejmenším to plus, že kdo si vezme půjčku, může zaplatit všechny momentální výdaje a nestane se tedy neplatičem. A když se pak půjčka splatí, je opět všechno v pořádku.

britská peněženka

Ale dostat půjčku nebývá vždy snadná záležitost. Na tu musí člověk nejprve dosáhnout. A když si je jist, že na některou dosáhne, měl by se zajímat i o to, zda bude tato zvládnutelná a dost výhodná. A které půjčky právě toto nabízejí? Které jsou dostupné i výhodné? Přece nebankovní hypotéky. U těch se totiž ručí za splacení zástavou nemovitosti, a tak nehrozí, že by tu odmítli někoho, kdo může dát jako záruku právě nějaký svůj dost hodnotný nemovitý majetek.

A to je často to nejjednodušší řešení. Je snazší zastavit nemovitost než shánět a předkládat různá potvrzení o příjmech. A o tom, že si nikdo sám nevyčistí registry dlužníků, už ani nemluvě.