Děti

Když je dítě v pubertě…

Některým dětem puberta začíná už v deseti letech, jiným trochu později, každé dítě je jiné, stejně jako každý dospělý člověk. Pubertální dítě chce mít svůj klid, hlasitě si pouští hudbu, je kolikrát drzé, má šílené výkyvy nálad. Upíná se kolikrát k různým idolům. Hledá samo sebe. Je nejisté. Může nosit šílené kreace, různé barevné oblečení anebo se může zahalovat jen do černého oblečení. Vše je pro něho trapné Trapní rodiče, trapná škola, trapná babička a děda. 
Dítě dospívá, mění se jeho tělo, hormony pracují. Z malého dítěte se stává dospělý jedinec. Nechce vnímat autoritu. Vadí mu, že mu něco nakazujete, že mu stojíte za zadkem. Dítě chce být samostatné. A ano, vše vidí černobíle. Umí se vzteknout, protestovat. V pokojíčku má bordel. Oblečení ze skříně dává na židli. Jo proč ne? Však to stejně zase vezme na sobě – zbytečné dávat do skříně.

puberta

Když mu něco řeknete, dá oči v sloup: „Co jeeee? No jooooo. Klídeeek. Ježíííš matko…Jo ve škole dobrý. No už zase jo? Ty mě vůbec nechápeš!“ Je nejisté a srovnává se s ostatními, dívky porovnávají své tělo s těl modelek a podobně. Nerado brzy vstává, nemá rádo povinnosti. Povinnosti ty, které ho nebaví. Neustále je v opozici. A také nemá rádo, že když mu něco slíbíte, že to nedodržíte. I když k tomu vedly nějaké okolnosti, které jsou logické a pochopitelné. Je neuvěřitelné, jak nás hormony ovlivňují, co?

teenerger

Co s tím? Pochopte své dítě, vy jste byli stejní v jeho věku. Pamatujete? Nastavte si jasná pravidla, Pochvalte ho a podporujte ho. Dejte mu důvěru. Povídejte si s ním, pokud bude chtít. Podporujte jeho zdravé sebevědomí. Nemluvte s ním už jako s malým dítětem. Ono už není malé dítě. Neděste se, že je dítě v pubertě, vy to dokážete, ano, vy to spolu zvládnete a toto si neustále dokola opakujte. Chování a jednání svého dítěte neberte osobně, dejte mu jasná pravidla a také si ponechte nějaký čas, který bude jen pro vaši osobu. Jděte s kamarády do kina či na skleničku, jděte se proběhnout nebo zacvičit do fitka, zaplavat do bazénu.
Přeji pevné nervy, ale vy to dáte!