Ekonomika

Kde bychom bez peněz byli?

Kdybychom my lidé neměli peníze, určitě by to prospělo v mnoha ohledech mezilidským vztahům. Peníze by se pak nemohly krást, nedaly by se ani zpronevěřovat, nedalo by se korumpovat, ubylo by přepadení bank, které by vlastně neměly důvod dále existovat… A také bychom si my lidé peníze nezáviděli, nepodváděli bychom se, zmizeli by ‚šmejdi‘… Prostě se zdá, že by byl náš svět bez peněz mnohem lepší, než jaký je dnes, kdy finanční prostředky ovlivňují pomalu všechno, na co si jenom vzpomeneme.

evropské peníze

Ale když se nad tím zamyslíme, nebylo by to zase až takové terno. Protože by výše uvedené pozitivní změny vystřídala četná jiná negativa. Nekradli bychom si peníze, ale o to víc by se kradlo to ostatní, co by mělo stále ještě nějakou hodnotu, podplácet by se dalo, byť komplikovaněji, i něčím jiným, a určitě by se našla i celá řada jiných záležitostí, které by bylo možné použít k nekalým počinům. A to už ani nemluvě o tom, jak by se naše životy zkomplikovaly, kdyby nebylo čím platit a my bychom si tak neměli za co něco nakupovat a čím platit za poskytované služby.

Nedostatek peněz by tedy měl i svá plus, jenže by to celkově situaci spíše zhoršilo. A kdekdo by bez peněz vůbec neobstál a umřel by v bídě.

kapsa s eury

A tak jsou peníze dobrá věc. Hlavně když jich máme dost. A když jich dost nemáme? Pak si je prostě někdy půjčujeme. A čím víc jich potřebujeme a čím nedokonalejší jako žadatelé jsme, tím spíše nám přichází vhod nebankovní americká hypotéka. Protože zatímco u jiných půjček musíme složitě prokazovat svoji bonitu, to, že získané peníze splatíme, u nebankovních hypoték stačí nabídnout zástavu nemovitosti a problém je vyřešen.

A tak jsou hypotéky od nebankovní společnosti skvělými pomocníky všech, kdo mají takové problémy, že by kvůli nim nedopadla jejich žádost o půjčku v bance dobře. A díky takovým hypotékám vůbec nemusí vadit, když se člověk dostane do dočasné finanční tísně.